Avokádo dáva tráveniu zelenú
Asi vás neprekvapí, že je plné prospešných látok. „Nájdeme v ňom dôležité vitamíny A, K, a E, ktoré sú rozpustné v tukoch. Ostatne, vďaka obsahu tuku a vlákniny sa po konzumácii avokáda cítime byť sýti. Vo väčšom avokáde nájdeme až 10 gramov vlákniny. Z toho 25 % pripadá na vlákninu vo vode rozpustnú, ktorá slúži ako potrava pre telu prospešné baktérie v črevách. Zvyšných 75 % na vlákninu vo vode nerozpustnú, teda tú, ktorá podporuje činnosť čriev. Hovorí sa, že „kefuje“ črevá. Okrem trávenia pomáha avokádo aj našej psychickej pohode, podporuje produkciu serotonínu. Tak už viete, prečo máte chuť sa na svoj avokádový sendvič usmievať.
Tuky, ktoré pomáhajú chudnúť
„Dôležité je, že sa v ňom nachádza malé množstvo sodíka. To je veľmi dobré pre náš krvný tlak,“ dopĺňa lekárka MUDr. Lucie Nováková s tým, že v avokáde nájdeme taktiež veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín. „Tie oproti tým nasýteným znižujú riziko vzniku srdcových ochorení,“ hovorí lekárka. Veľkou výhodou je, že nenasýtené mastné tuky sa neukladajú do telesných tukov, a tak pomáhajú so spaľovaním. Ak sa snažíte schudnúť, nemalo by avokádo vo vašom jedálnom lístku chýbať.
Pre budúce mamičky aj pre zdravé oči
Okrem toho v ňom nájdeme aj množstvo železa, ktoré ocenia hlavne matky v tehotenstve. „Ak máte kŕče, tak oceníte aj obsah magnézia v tomto ovocí, ktoré je tak skvelou prevenciou pred ich výskytom. Avokádo obsahuje aj antioxidanty. Štúdie potvrdzujú, že tieto látky podstatným spôsobom zmierňujú riziko vzniku sivého zákalu,“ potvrdzuje lekárka.
Avokádo obsahuje aj veľké množstvo draslíka. „Všeobecne potom platí, že príjem draslíka pomáha udržiavať normálny krvný tlak – preto je dobrou prevenciou pred infarktom, mozgovou príhodou či poškodením obličiek,“ uvádza MUDr. Lucie Nováková.
Univerzálny hrdina v kuchyni
Vďaka tomu, že avokádo nemá výraznú chuť, môžete z neho vytvárať slané aj sladké pokrmy. Výhodou je maslová konzistencia, vďaka ktorej sa dá jednoducho namazať na chlieb, rozpučiť a pripraviť si z neho napríklad lahodné omáčky k tortilám, ale aj zdravšiu domácu nutelu. Pri pečení sa dá použiť ako náhrada vajca.
Avokádo je určené na rýchlu konzumáciu, pokrmy z neho preto skladujte v chladničke a skonzumujte ich najneskôr do 2 dní.
Ako si vybrať to pravé?
Zrelé avokádo by malo byť na ohmat len zľahka mäkké a pružné. Vyhnite sa tým, čo majú už vrúbky a po stlačení sa vytvoria výrazné jamky. Test zrelosti avokáda môžete urobiť aj pomocou stopky: ak sa nedá odlúpnuť, je avokádo ešte nedozreté. Ak sa odlúpnuť dá a dužina pod ňou je hnedastá či úplne hnedá, je avokádo prezreté. Správne zrelé avokádo má pod stopkou dužinu pekne zelenú, zelenožltú alebo nažltnutú.
Všetko s mierou
Ani avokáda by sme nemali zjesť neobmedzené množstvo. „V jednom avokáde môžeme nájsť až 320 kalórií a zároveň je v ňom viac ako 20 gramov tuku. Ak denne zjete napríklad štvrť až pol avokáda, nič sa nedeje. Skonzumovanie celého ovocia za jeden deň by vám však mohla uškodiť,“ upozorňuje lekárka. Samozrejme, každý sme však iný a pre športovcov a ľudí s fyzicky náročným zamestnaním platia iné odporúčania. Ak chcete mať istotu toho, koľko môžete a nemôžete konzumovať práve vy, vždy odporúčame navštíviť odborníka, ktorý vám vytvorí jedálny lístok na mieru.