Skvelé dezerty s tajomstvom: avokádo, cícer, tofu, fazuľa, repa
KNa to, aby bolo možné vytvoriť rastlinný dezert, je potrebná správna konzistencia, a predovšetkým neutrálna chuť základných ingrediencií ich umožňuje ukryť do akéhokoľvek dezertu. Dochucovať potom je možné ovocím, korením alebo kakaom – a skvelá výživná pochúťka je na svete.
Avokádo a kakao sa k sebe náramne hodia. Zrelé avokádo rozmixujeme spoločne s 2 lyžičkami kakaa a zrelým banánom a dostaneme lahodný krém. Môžeme podávať s bobuľovitým ovocím v pohári alebo použiť do torty.
Pri príprave brownies skúste siahnuť po čiernych či červených fazuliach. Krémovitá konzistencia a skutočne neutrálna chuť zaistia dobrý základ pečených dezertov. O dochutenie sa postará korenie, ako je škorica, klinček či kakao. Vďaka strukovinám prijmeme v dezerte bielkoviny aj vlákninu, takže nás aj viac zasýti.
Podobne je možné použiť do múčnikov aj strúhanú zeleninu, ako je mrkva či červená repa. Nielenže získame krásne a zdravé prírodné farbivá, ale taktiež vyšší podiel vlákniny a príjemnú konzistenciu.
Ingrediencie, s ktorými to zvládnete
Najväčšou výzvou v prípade rastlinných dezertov často býva náhrada vajec. Ale aj s tým si už vegáni vedia rady – z cícerového nálevu je možné vyšľahať sneh rovnakej konzistencie a neutrálnej chuti ako z bielkov.
Pri pečení vegánskych múčnikov je skvelé používať kvalitný, 100 % rastlinný tuk a skúšať najrôznejšie múky, a to nielen z obilnín, ale taktiež z hrachu či cícera. Pečie sa z nich veľmi dobre a múčnik tak obohatíme o bielkovinu.
Bez hraníc to nejde
Dezerty z rastlinných surovín sú pre zdravie rozhodne lepšie než klasické sušienky či zákusky.
„Rastlinná strava všeobecne neobsahuje cholesterol. V orechoch a semenách sú väčšinou zastúpené zdravé tuky. Zelenina, ovocie a celozrnné múky či vločky obsahujú vlákninu, veľa vitamínov a minerálnych látok,“ spomína klady rastlinných dezertov Karolína Hlavatá.
To však neznamená, že ich môžeme konzumovať bez hraníc.
„I z týchto pochúťok môžeme získať poriadnu porciu energie. To, že je niečo raw alebo bio, neznamená automaticky, že ide o nutrične vyvážené jedlo. Rozhodne by sme si mali dať pozor na energetickú hodnotu a sledovať aj zloženie. Mnohé výrobky sú bohaté na nasýtené mastné kyseliny väčšinou z kokosového tuku. Obsahujú aj veľa cukru zo sušeného ovocia. Najlepšie sú výrobky, ktoré majú čo najjednoduchšie zloženie a mali by mať čo najnižší obsah nasýtených mastných kyselín a cukru. Naopak, mali by obsahovať bielkovinu a vlákninu,“ upozorňuje dietologička.