use left or right arrow keys to navigate the tab,
Page First page Last page More pages Next page Previous page
Press Enter or Space to expand or collapse and use down arrow to navigate to the tab content
Click to read more about this recipe
Includes
Your webbrowser is outdated and no longer supported by Microsoft Windows. Please update to a newer browser by downloading one of these free alternatives.
Váhate, či do svojho jedálneho lístka zaradiť jeden rastlinný deň v týždni? Neviete, ako na to? Nebojte sa, spolu tento oriešok rozlúskneme.
  1. Kedy začať

  2. Spočiatku zvoľte taký deň, keď máte voľnejší režim a nečaká vás väčšia pracovná alebo pohybová záťaž – nech máte na zmenu viac priestoru.

  3. Plánujte

  4. Skúste si vopred premyslieť denné menu a vyhľadať si recepty, ktoré by ste chceli vyskúšať. Inšpiráciu môžete hľadať na internete, recepty si môžete zhromažďovať v tlačenej forme alebo si ich ukladať do obľúbených záložiek v prehliadači. Veľa ich nájdete aj tu, na našom webe.

  5. Opakovanie menu

  6. Zamyslite sa, či vám bude viac vyhovovať, keď sa bude váš rastlinný deň obmieňať, alebo naopak, keď pôjde stále o rovnaký deň v týždni. Zvoľte možnosť, ktorá pre vás bude najjednoduchšia.

  7. Oslovte známych

  8. Máte vo svojom okolí niekoho, kto sa stravuje vegetariánsky alebo vegánsky? Požiadajte ho o recepty na jeho obľúbené jedlá alebo tipy na reštaurácie s ponukou chutných rastlinných dobrôt.

  9. Pestrosť je kľúčom

  10. Nezabúdajte na vhodnú kombináciu rôznych druhov potravín – ideálne je kombinovať strukoviny a obilniny. Jednoduchým pokrmom môže byť napríklad zeleninový šalát s cícerom alebo tofu či celozrnný chlieb s hummusom a zeleninou. Vyskúšať môžete aj šošovicový dhal s ryžou alebo karí so seitanom a zeleninou, doplnené ryžou.

  11. Zásoby

  12. Nakúpte si do chladničky 100 % rastlinné tuky. Vhodné sú ako na samotné natieranie, tak aj na prípravu nátierok. Vďaka novým receptúram to môže byť 100 % rastlinná Flora Original či Flora Light.

  13. Urobte si radosť

  14. Maškrtenie je povolené! Napríklad prostredníctvom domáceho mandľového nápoja s ovocím alebo tapiokového pudingu s mandľovým nápojom a ovocím, doplneným trochou medu či sekaných orechov.

  15. Pohyb

  16. Pridajte pohyb raz alebo dvakrát týždenne a benefity sa znásobia. Pokojne si môžete zľahka zabehať, ale postačí aj rýchlejšia prechádzka. Všetko sa počíta. Navyše, cvičiť sa vám bude jednoduchšie s ľahšou stravou v žalúdku, a to môže byť ďalší dôvod, prečo aspoň raz týždenne rastlinnú stravu vyskúšať.

  17. Strukoviny s ľahkosťou

  18. Strukoviny sú pre trávenie skvelé, ale kým si na ne zvyknete, môžu nadúvať. Ťažkosti obmedzíte tým, že sa budete snažiť stravu v ústach poriadne požuť a jesť pomaly. Pomôže aj feniklový čaj.